dolomitsky okruh

K skialpinizmu patria okrem extrémnych zjazdov aj vysokohorské prechody na lyžiach. Asi každý skialpinista pozná slávnu alpskú Haute route, ale podobných prechodov existuje neúrekom, prípadne si každý môže vymyslieť vlastný podľa svojich schopností a preferencií. Z tých najobľúbenejších klasíckých sme vybrali 10 prechodov rôznej dĺžky a náročnosti, ktoré sa určite oplatí zvážiť pri plánovaní ďalšieho výletu. Zoradenie treba brať len orientačne, pretože každému sa páči niečo iné.

10. Hrebeňovká Nízkych Tatier

dumbier Dĺžka: 2 – 4 dni

Náročnosť: ľahká

Technicky nenáročný prechod na lyžiach z Telgártu na Donovaly (alebo naopak) v dĺžke asi 100 km, ktorý sa dá rozdeliť na dva samostatné prechody sedlom Čertovica. Pri vyhovujúcich snehových podmienkach sa dá prejsť celý bez vyzutia lyží, na trase sa nenachádzajú žiadne technické úseky ani strmé zjazdy. Jediný nepríjemný faktor je silný vietor, ktorý na hrebeni často fúka. Po ceste je viacero útulní a chát, takže naplánovať sa dá individuálne podľa fyzickej kondície na 2 až 4, prípadne aj 5 dní. Napriek nenáročnosti ide o veľmi pekný prechod, väčšinou nad pásmom lesa, s výhľadmi na celé Stredné Slovensko a Vysoké Tatry.

9. Dolomitský okruh

dolomitsky okruh Dĺžka: 5 – 6 dní

Náročnosť: ľahká

Okruh okolo Cortiny d’Ampezoo prechádza okrem iných cez Cinque Torri, Tofanu di Rozes a Tre Cime di Lavaredo. Dá sa prejsť za 5-6 dní, pričom jednotlivé túry sa dajú prispôsobiť fyzickým silám, napríklad vynechaním niektorých vrcholov. Tento prechod sa od ostatných líši hlavne vďaka osobitému reliéfu Dolomitov, na skialpinistov tu čakajú obrovské snehové pláne z ktorých sa týčia kolmé dolomitské steny vysoké často až 1000 metrov. Napriek tomu ze medzi dolomitskými kopcami to často pôsobí ako vo vzdialených končinách, do civilizácie väčšinou nie je príliš ďaleko.

8. Sierra High Route

Mount Whitney Dĺžka: 6 dní

Náročnosť: stredná

Asi najpopulárnejší skialpinistický prechod na americkom kontinente križuje kalifornské pohorie Sierra Nevada z východu na západ. Trvá zvyčajne 6 dní počas ktorých sa budete pohybovať zväčša v nadmorských výškach nad 3000 metrov. Stredne náročný prechod je trochu divokejší oproti tým európskym v tom, že v Amerike nie je vybudovaných toľko horských chát a často treba spať vonku.

7. Silvretta

Silvretta Dĺžka: 5 – 6 dní

Náročnosť: ľahká

Prechod rakúskymi Alpami z Landecku do Galturu je ideálny pre začiatočníkov. Vrcholy sú technicky nenáročné a lyžovateľné, ich vypustením sa dajú zmenšiť prevýšenia, ktoré je nutné absolvovať a túry sa tak dajú výrazne uľahčiť v prípade nedostatku síl. Zjazdy sú bezpečné so sklonom do 30 stupňov a na trase je veľa pohodlných horských chát, s kvalitnými službami.

6. Pyrenejská Haute route

Breche de Roland
Dĺžka: 4 – 5 dní

Náročnosť: ľahká

Pyreneje sú skialpinistami často prehliadané, no v súčasnosti už získavajú na popularite a vďaka tomu býva na jar otvorených aj viac chát. To otvára nové možnosti prechodov, ktoré môžu Pyreneje ponúknuť. Najzaujímavejší je prechod z Luz St. Sauveur do Gavarnie cez najvyšší vrch Pyrenejí Vignemale a cez skalné vráta Breche de Roland, ktoré oddeľujú Francúzsko od Španielska.

5. Prechod cez Tatranské sedlá

Zelené pleso

Dĺžka: 1 – 3 dni

Náročnosť: stredná

Kratší ale technicky náročnejší prechod na lyžiach sa dá realizovať vo Vysokých Tatrách z Chaty pri Zelenom plese cez Baranie sedlo, Priečne sedlo, sedlo Prielom, sedlo Východná železná brána na Chatu pri Popradskom plese. Po ceste sa nachádza, podľa podmienok, viacero úsekov, ktoré je treba prekonať s použitím mačiek a niekoľko strmých zjazdov s úsekmi okolo 40°. Trénovaní skialpinisti dokážu túto trasu prejsť aj za jeden deň, menej zdatný si ju môžu rozdeliť až na 3 dni s prenocovnaním na Téryho a Zbojníckej chate. Komu by to bolo málo, môže si tento prechod výrazne predĺžiť pokračovaním až do Západných Tatier. Oproti alpským prechodom je kondične ľahší vďaka nižšej nadmorskej výške a menším prevýšeniam.

4. Elbrus

Elbrus Dĺžka: 2 – 4 dni

Náročnosť: stredná

Kaukaz je v porovnaní s Alpami vyššie, divokejšie a menej prebádané pohorie. Keďže nie je pokryté vysokohorskými chatami a terén je náročný, je ťažké usktuočniť tu nejaký klasický prechod. Avšak aj samotný výstup na Elbrus môže stáť za to. Výstup je technicky nenáročný, no kondične dá zabrať kvôli svojej dĺžke a nadmorskej výške, keďže vrchol je o približne 800 metro vyšší ako Mont Blanc. Odmenou za dosiahnutie vrcholu je okrem skvelých výhľadov aj ojedinele dlhý zjazd 3 000 výškových metrov. Podľa kondície a počasia môže táto túra trvať 2-4 dni, no pre veľkú nadmorskú výšku treba počítať aj s časom na aklimatizáciu.

3. Klasická Haute Route

Haute route

Dĺžka: 7 a viac dní

Náročnosť: ťažká

Najslávnejší alpský prechod z Chamonix do Zermattu bol prvý krát úspešne dokončený už v roku 1911. Dnes má niekoľko variantov, no každý trvá 7 alebo viac dní. Nocuje sa na vysokohorských chatách, avšak trasa je pomerne náročná fyzicky aj technicky a rizikovým faktorom je tiež počasie. Preto dokončí tento prechod len polovica skialpinistov, ktorí sa naň vydajú. Po ceste je možné vystúpiť na viacero vrcholov, ktoré ale nie sú nutné pre prejdenie trasy, napríklad Mt. Blanc.

2. Bernská Haute Route

bernska Haute route

Dĺžka: 5 – 6 dní

Náročnosť: stredná

Švajčiarsky prechod po najväčších Alpských ľadovcoch je o niečo ľahší ako klasická Haute Route. Vďaka tomu, že netreba zostupovať do údolí, sú prevýšenia i vzdialenosti menšie a zjazdy sú pomerne ľahké so sklonom do 30 stupňov. Trasa z Girdelwaldu do Munsteru sa dá zvládnuť za 5 – 6 dní v scenérii slávnych vrcholov ako Eiger a s možnosťou zlyžovania niekoľkých štvortisícoviek. Treba však ovládať pohyb po ľadovci, keďže väčšina trasy vedie práve po nich.

1. Talianska Haute Route

talianska Haute route

Dĺžka: 5 – 6 dní

Náročnosť: ťažká

Najvyššie položený alpský prechod vychádza z Cervinie a končí v Zermatte, kopírujúc taliansko-švajčiarsku hranicu. Charakterizuje ho vysoká nadmorská výška, často nad 4 000 metrov, dlhé výstupy a strmé zjazdy a viacero technických úsekov, takže sú potrebné aj horolezecké schopnosti. Na trase je viacero talianskych a švajčiarskych chát, vrátane známej chaty Margherita, ktorá je najvyššie položená v Alpách.

Komentáre