pierre_tardivel

 

Vo filmoch dnes vidíme plno freeriderov, ktorý lyžujú strmé svahy po pás v prašane, sem tam hodia salto z 30 metrovej skaly, prípadne skočia z 500 metrového útesu a otvoria padák. Hore ich väčšinou vyvezie helikoptéra a za sebou majú celý podporný tím ľudí. No nie vždy to bolo tak a ozajstné extrémne lyžovanie bolo koníčkom pár “šialencov”, ktorí by sa dali porátať na prstoch. S primitívnym vybavením, oproti tomu dnešnému, sa púšťali na neznáme svahy kde sa nikto pred nimi neodvážil. Mnohokrát zlyžovali steny také strmé, že tieto zjazdy nedokázala po desaťročia zopakovať ani dnešná freeridová špička. A z týchto priekopníkov extrémneho lyžovania sme vybrali 10 tých najlepších a najodváženjších, vizionárov ktorí najviac posunuli hranice.


10. Yuichiro Miurayuichiro_miura

Japonský alpinista a extrémny lyžiar, ktorý sa v roku 1970 pokúsil zlyžovať Mt. Everest, či sa mu to podarilo je však diskutabilné keďže veľkú časť zjazdu skôr padal a so šťastím prežil. Štýl ktorý si vybral ale pripomína skôr japonského kamikadze bojovníka ako lyžiara, o čom vypovedá aj fakt že počas výstupu zomrelo 8 členov japonskej expedície. Miura za sebou pri zjazde ťahal padák a lyžoval skoro strmhlav dole až kým nespadol a zvyšnú časť steny Lhotse sa skôr šúchal až kým nezastal neďaleko ľadovcovej trhliny. Za nekonečnú odvahu a neopakovateľnú vynaliezavosť si zaslúžil aspoň dostať sa do nášho zoznamu, aj keď na poslednom mieste. O jeho zjazde bol natočný aj dokument s názvom “The Man Who Skied Down Everest”.


9. Toni Valeruz valeruz

Držiteľ viac ako 50 prvozjazdov najmä v Alpách. Prvý zlyžoval východnú stenu Matterhornu, juhovýchodnú stenu Tofana di Mezzo, severovýchodnú stenu Civetty a mnoho ďalších. Tiež sa mu podarilo zlyžovať severnú stenu Lyskammu za rekordné 3 minúty. Extrémne zjazdy tohto špecialistu na Dolomity často vyzerajú až nelyžovatelne, no často býval kritizovaný že narozdiel od väčšiny svojich súčasníkov používal na výstup helikoptéru namiesto vlastných síl. Aj preto skončil u nás na predposlednom mieste.


8. Jean Marc Boivin boivin

Na 8. mieste je vynikajúci francúzsky skialpinista, horolezec, BASE jumper a extrémny lyžiar Jean Marc Boivin. Uskutočnil viacero extrémnych prvozjazdov v Alpách aj v Andách s Patrickom Vallencantom. Známy sa stal aj vďaka tomu že natočil viacero filmov o svojich zjazdoch.

Web venovaný Jean Marc Boivinovi

 

Prvý zjazd JV steny Aiguille de Moine (1987)


7. Heini Holzer

heini_holzer

Kráľ extrémneho lyžovania 70tych rokov, len 153 cm vysoký tyrolčan, povolaním kominár. Extrémnemu lyžovaniu sa venoval len 7 rokov až do svojej smrti, no za tento krátky čas stihol vyše 100 extrémnych zjazdov v Alpách, z toho viacero prvozjazdov.


6.Pierre Tardivel

pierre_tardivel

Jeden z mála stále žijúcich extrémnych lyžiarov má na konte stovku alpských prvozjazdov. V roku 1992 zlyžoval z južného vrcholu Everestu čím získal rekord najvyššieho zjazdu v tom čase, ktorý držal až do roku 2000 kým Davo Karničar nezlyžoval z hlavného vrcholu. Patrí mu 6. miesto v našom zozname.


5. Stefano de Benedetti

stefano_de_benedetti

Taliansky extrémny lyžiar známy množstvom zjazdov v Alpách ktoré dodnes nikto nezopakoval. V roku 1984 zlyžoval východnú stenu Aiguille Blanche de Peuterey, Tento zjazd bol zopakovaný až v roku 2013. Zato zjazd východnej steny Monte Rosa nebol dodnes zopakovaný vôbec. Za tieto výkony si zaslúži 5. miesto.


4. Davo Karničar

karnicar

Slovinský extrémny lyžiar a horolezec je prvý človek ktorý zlyžoval Mt. Everest z hlavného vrcholu až dole bez prerušenia zjazdu. Následne ako prvý zlyžoval najvyššie vrcholy všetkých kontinentov tzv. Seven Summits. Okrem toho uskutnočnil stovky ďalších extrémnych zjazdov a výstupov.


3. Anselme Baud

anselme_baud

Francúzsky horský vodca a priekopník extrémneho lyžovania. Zlyžoval množstvo extrémnych svahov po celom svete, väčšinu tých najťažších zjazdov v histórii extrémneho lyžovania so svojim dlhoročným parťákom Patrickom Vallencantom.


2. Patrick Vallencant

107_1vallencant

Na druhom mieste je nezameniteľný bradatý francúz v španovkách a flanelovej košeli s elegantným stýlom na dvojmetrových rovných lyžiach. Tento pôvodom mestský chlapec vyrastal v Lyone, no potom odišiel do Chamonix kde sa živil ako inštruktor lyžovania a horský vodca. Urobil viacero extrémnych prvozjazdov v Alpách a niekoľko najstrmších zjazdov vôbec. Za čo najstrmšími svahmi musel cestovať až do Peru, pretože v Alpských klimatických podmienkach sa na takých strmých svahoch (nad 60°) už neudrží sneh. V Peru spolu s Anselmom Baudom lyžovali svahy so sklonom okolo 65°.


1. Sylvain Saudan

Prezývaný aj lyžiar nemožného, je otcom extrémneho lyžovania. Ako prvý zlyžoval Mt. McKinley, Mont Blanc, Kilimandžáro, Gasherbrum I a množstvo ďalších himalájskych hôr. Na tie najťažšie podmienky trénoval tak že lyžoval po skalách, lebo vraj kto vie lyžovať po skale dokáže lyžovať v hocijakom snehu. Keď mal 50 rokov zlyžoval celú horu Mt. Fuji bez snehu a (nielen) za to si zaslúži titul najlepší extrémny lyžiar všetkých čias.

Komentáre