Skialpinizmus

Skialpinizmus zažíva v poslednom období veľký rozmach. Môžno preto, že ľudia chcú spraviť niečo pre svoju fyzickú kondíciu, stráviť pekné chvíle s priateľmi, alebo nesúhlasia s cenami lístkov. Čas od času, chce každý z nás skúsiť niečo nové, nie sa len pomaličky šuchtať hrebeňom, ale stanoviť si aj nejakú výzvu do budúcnosti. Jednou z týchto výziev môžu byť skialpinistické preteky. Niektorí sa k pretekaniu dostanú náhodou, niektorí sa k svojmu prvému štartu odhodlávajú mesiace, niektorí ste sa s kamarátmi stavili že si to na pretekoch rozdajú medzi sebou, dôvody sú rôzne. Nech patríte do hociktorej skupiny, pokúsime sa Vám poskytnúť informácie o prvom štarte, ako trénovať, správnu techniku, tipoch, trikoch a veľa ďalšieho.

1.) Na aké preteky mam ísť ?

Táto časť je veľmi dôležitá, aby ste si pretekanie neznechutili hneď prvým štartom. Dbajte na to aby prevýšenie nebolo väčšie ako 1000 m a celkový čas cca pod 1.5 hodiny. Na prvý krát Vám to bude určite stačiť. Na Slovensku je organizovaných veľa skialpinistických pretekov na zjazdovkách keďže poslednú dobu je toho snehu pomenej, čiže žiadne prvky horolezectva tam nebudú a bude stačiť klasická výstroj s prilbou prípadne čelovkou ak je to nočný pretek. Vo veľmi príjemnej atmosfére a prírode sú preteky na Poľane, Košútke, Noc tuleních pásov, Malá Fatra Open, Malinô Brdo, Kubínska hoľa

2.) Tréning

Letná príprava :

Okrem kondičnej prípravy ako beh do vrchu, šlapanie na bicykli a iné vytrvalostné športy sa určite oplatí zaradiť aj silovú prípravu. Môžete sa nechať inšpirovať ruskými biatlonistami.

Zimná príprava :

Pre Váš prvý štart nieje až tak dôležité aby ste mali našľapané kvantá výškových metrov. Ide skôr o to aby ste mali vybudovanú akú takú kondíciu a je jedno z akých vytrvalostných športov. Zo začiatku sa nikam neponáhľajte, zvoľte si jedno tempo a to udržujte po celý výšľap. Samozrejme čím viac sa skialpinizmu budete venovať tým Vám to pôjde lepšie, budete viacej vládať, budete viacej trénovať, výkonnosť pôjde hore a hlavne bude Vás to viacej baviť.

3.) Výšľap

Najdôležitejšia časť pretekov sa neodohráva pri zjazde ani na štarte ani pri prezúvaní ale pri výšľape. Ak ste poriadne netrénovali, nezachráni Vás ani tá najľahšia výstroj. Na pretekoch môžu panovať rôzne snehové podmienky. Nemalo by Vás teda prekvapiť ak budete musieť šlapať po mokrom, prachovom alebo zľadovatelom snehu. Preto ak Vám prestanú lepiť pásy, mali by ste mať pripravené náhradné. Tréningom by ste mali mať zvládnutú techniku šlapania a vedieť ju prispôsobiť na každom povrchu. Môžete tak učiniť, že zmeníte dĺžku kroku, môžete traverzovať, zmenšiť stúpanie traverzovania atď.

4.) Zjazd

Počas zjazdu veľmi dôležité nabrať nejaké tie stratené sekundy, minúty na súperov. Počas zjazdu dopĺňate tekutiny a snažíte sa nechať nohy čo najviac oddýchnuť pred ďalším výšľapom. Preto je veľmi dôležité aby ste sa naučili trénovať tak že hneď po výšľape strhnete pásy a idete dolu ešte s nabitými stehnami lebo inak na pretekoch nebudete schopní zjazdiť na jeden krát. Zaručeným návodom je robiť veľké otvorené oblúky namiesto malých zatvorených ak to terén dovoľuje.

5.)Technika

Okrem dôležitej fyzickej prípravy, je tak isto dôležité si nacvičiť techniku. Správne zvládnutou technikou viete dobehnúť pretekárov ktorí techniku zvládajú pomenej. Technikou sa rozumie : otočky, zhadzovanie pásov, nalepovanie pásov, pripínanie lyží na batoh, prípadná spolupráca pri pretekoch dvojíc.

Zvládnutými otočkami na konci traverzu, môžete predbehnúť veľa pretekárov, a máte to vlastne zadarmo získaný čas a to len vďaka technike. To isté platí aj pri zhadzovaní pásov. Zhadzovanie pásov Vám prvý krát bude trvať 1-2 minúty. Tí najrýchlejší to zvládnu za 20 sekúnd. Keď niekomu pri každom zhadzovaní alebo nalepovaní pásov dáte 1 minútu už Vás nedoženie alebo ak aj áno tak stratí pri tom kvantum energie, ktorú ste vy ušetrili zvládnutou technikou.

 6.) Výstroj

Je tu predpoklad, že ak chcete okúsiť skialpinistické preteky, nejakú tú výstroj už teda vlastníte. Na vaše prvé preteky to bude úplne postačujúce. Odpretekať sa dá aj s diamir viazanim, aj s ťažkými lyžami a ešte ťažšími lyžiarkami. Každý koho poznám pretekal najprv s lopatami a potom sa tak nejak preorientoval na ľahkú výstroj. Časom Vy sami pochopíte či je pre Vás pôžitok cesta hore alebo cesta dole (alebo oboje :) )

7.) Jedlo: pred, počas a po

Deň pre pretekmi by ste si mali s určitosťou dopriať kvalitný spánok, bez večerného piva a nejakých ťažkých jedál – určite nie žiadny steak. Na večeru si dajte nejaké cestoviny alebo ryžu, všeobecne jedlá ktoré sú bohaté na sacharidy. Raňajky v pretekový deň by sa mali skladať so základných zložiek ako tuky, cukry (rýchle, pomalé), bielkoviny. Dobrou voľbou bude praženica s chlebom alebo vločkami a nejaká zeleninka. Cez preteky sa Vám určite zíde nejaká tá proteínová tyčinka alebo môžete skúsiť aj energy gél.

8.) Čo si obliecť

V podstate s oblečením to netreba až tak preháňať. Na štarte Vás síce bude klepať ale po výstrele si to už budete užívať. Na spodok iba elasťáky. Na vrch postačí termo, a nejaká tá tenšia bunda na vrch so zipsom, aby ste si mali kde dať pásy počas zjazdu. Ak by bolo niečo okolo 0 °C dá sa isť len s jednou vrstvou na vrchu.

9.) Pitný režim

Dôležitá časť pre dopĺňanie minerálov a cukrov do tela počas športovej aktivity. Lepšie ako piť čistú vodu, je dobré si zaobstarať iontový nápoj. Buď si kúpite hypotonický alebo izotonický. Hypotonický neobsahuje toľko cukrov ale viacej minerálov a vitamínov, preto je vhodnejší na dlhotrvajúci tréning. Izotonický nápoj obsahuje viacej rýchlych cukrov, čiže je vhodnejší na pretekanie.

10.) Taktika

Základ je nenechať sa strhnúť davom a neprepáliť štart. Vy sami si musíte zvoliť začiatočné tempo. Jasné bude troška rýchlejšie ako obvykle ale nebude na škodu chytiť správny rytmus stále platí staré známe pravidlo keď začnete pomaly už nezrýchlite. Celkom vhodné by bolo si zistiť pred pretekom profil celej trate, aká je dlhá, koľko trvá cca, určíte si koľko má kôl, kde sa prezúva, kde sa obúva, ako vyzerajú zjazdy a ako správne rozložiť svoje sily.

Vidíme sa na štarte !

Komentáre