lavina

Lavína je najväčšie nebezpečenstvo, ktoré hrozí skialpinistom. Je takmer nemožné ju spoľahlivo predpovedať a môže mať fatálne následky. Existuje množstvo vecí, ktoré môžu zvýšiť vaše šance na prežitie v lavinóznom teréne. My sme pre vás vybrali 7 o ktorých si myslíme, že sú pri záchrane pred lavínou najužitočnejšie.

7. Lavínová šnúra

Je to niekoľko metrov dlhá šnúra zmotaná do klbka, pričom jeden koniec má človek priviazaný k sebe. Keď sa ocitnete v lavíne treba ju vyhodiť tak aby sa rozmotala a dúfať že nejaká jej časť ostane viditeľná na povrchu, čo zásadne urýchli lokalizáciu. Má však dve veľké nevýhody. Čím väčšia lavína tým menej je spoľahlivá a treba mať čas ju vyhodiť, čo môže byť hlavne v rýchlej lavíne dosť problém. Výhodou je, že ide o veľmi lacné riešenie a tiež veľmi staré, populárne bolo za čias keď ešte neexistovali lavínové vyhľadávače. Účinnosť je ale na úrovni približne štyridsiatich percent, takže šnúrku radšej navlečte do topánok a vyberte si z modernejších prostriedkov o ktorých sa dočítate ďalej. Lavínová šnúra je vhodná možno pre prípad núdze keď nič iné nie je k dispozícii a nie je možné sa vyhnúť lavinóznemu terénu.

6. Lavínový batoh

Keď už sa dostaneme do lavíny, najlepšie čo sa nám môže stať je, že po jej zastavení ostanem aspoň zčasti na povrchu. K tomu nám môže pomôcť  práve lavínový batoh. Po zatiahnutí za šnúrku sa nafúknu veľké vzduchové vaky, ktoré by nám mali pomôcť zostať na povrchu lavíny. Je to pomerne nová pomôcka a preto aj dosť drahá, ale môže dosť pomôcť hlavne ak je človek sám, alebo nemá v blízkosti skupinu skúsených skialpinistov, ktorí by ho dokázali rýchlo nájsť pomocou vyhľadávača a vykopať.

5. Teplé oblečenie

V lavíne je zima. Sneh je studený a keď nás kompletne zakryje, čoskoro príde podchladenie. Môžme mať aj Avalung, alebo kus šťastia v podobe dostatku vzduchu, ale v tričku pod snehom dlho nevydržíme. Takže po lavinóznom svahu sa vždy pohybujeme teplo oblečený, aj keď práve pečie horské slnko. Je to jednoduchý a ľahký spôsob ako výrazne oddialiť prípadnu hypotermiu.

4. Avalung

Avalung je dýchací prístroj, ktorý obmedzuje zamŕzanie snehu pred tvárou zasypaného a tým získa pre obeť viac času kým dôjde k zaduseniu. Práve udusenie býva najkritickejším faktorom pri úplnom zasypaní lavínou, dochádza k nemu už 15 minút po zasypaní. Táto pomôcka dá záchrancom viac času na nájdenie a vykopanie zasypaného, čo môže byť rozhodujúci faktor prežitia. Treba si ho síce stihnúť založiť do úst keď vás strhne lavína a nie je lacný, no môže zachrániť život a preto je rozhodne užitočný.

3. Lavínový vyhľadávač

Asi najúčinnejšia technická vymoženosť pre lavínovú záchranu. Vďaka takzvanému pipsu nás dokáže trénovaný človek nájsť v lavíne behom pár minút. Pips je spoľahlivý, v lavíne už netreba nič robiť. Stačí ho ráno zapnúť, dobre pripevniť na telo, mať dobré baterky a nechať ho vysielať signál.

2. Kamaráti

Všetky pomôcky sú nám zbytočné ak nás nemá kto z lavíny vykopať. Kým príde profesionálna pomoc, ak vôbec príde, je veľká šanca že sa zadusíme, alebo podchladíme. Najlepšie je ak sa v blízkosti nachádza niekoľko našich kamarátov, ktorých lavína nezasiahla a vedia čo robiť aby nás rýchlo našli a vykopali. Preto je ideálne pohybovať sa v ohrozenom teréne v skupine, no pritom treba dodržať zásady pohybu v skupine a čo najviac členov by malo byť trénovaných v lavínovej záchrane.

1. Vlastný rozum

Nič nás nezachráni pred lavínou lepšie ako sa do žiadnej nedostať. Všetko ostatné je potom len náhoda, šťastie a boj o život. Ak nás to ale ťahá na svahy ohrozené lavínami, najlepšie je mať vedomosti a skúsenosti, ktoré nám pomôžu odhaliť číhajúce nebezpečenstvo. Treba vedieť vyhodnotiť poveternostné podmienky za relevantné obdobie, expozíciu a orientáciu svahu, charakter snehovej pokrývky, reliéf a ďalšie faktory a podľa nich zvoliť bezpečnú trasu výstupu a zostupu. Pred zahájením zjazdu vykonať niektorý alebo viacero záťažových testov a hlavne zachovať opatrnosť a pri pochybnostiach radšej zvoliť bezpečnejšiu trasu. Odporúčania horskej služby pre danú oblasť tiež treba brať len orientačne, podmienky sa môžu líšiť svah od svahu a nie je možné testovať v krátkom intervale všetky svahy. Pre začiatočníkov je najlepší spôsob ako získať počiatočné vedomosti a skúsenosti absolvovať lavínový kurz, prípadne aj niekoľko túr s horským vodcom.

Komentáre