skialpinizmus

Začiatky bývajú ťažké, hlavne na horách kde číhajú rôzne nebezpečenstvá. Možno máte to šťastie, že vás o skialpinizme ochotne všetko naučí skúsený kamarát. Ak však nikoho takého nepoznáte a láka vás skialpinizmus, musíte sa všetko naučiť sami a je to o to ťažšie. Práve preto sme pripravili niekoľko rád, ktoré vám môžu v začiatkoch pomôcť.

8. Zdokonaliť sa v lyžovaní

Lyžiarske schopnosti má každý iné, takže ak od malička lyžujete mimo zjazdoviek, alebo v strediskách kde sa svah neupravuje asi sa vás to netýka. Ak ste však začali s lyžovaním len nedávno alebo trávite väčšinu času na upravených zjazdovkách a chcete začať so skialpinizmom, máte čo doháňať. Sneh mimo zjazdovky je v našich podmienkach málo kedy prašan po pás. Väčšinou býva veľmi rôznorodý a na pár metroch sa môžu vystriedať nafúkane snehové vankúše, ľadové platne, alebo kôra a najťažšie býva práve ustáť náhlu zmenu povrchu. Najlepšie sa dá trénovať v stredisku kde sa dá priamo z lanoviek nalyžovať do voľného terénu, ideálne s niekým kto ovláda techniku. V prípade že sa nemáte od koho učiť môže vám pomôcť tento článok a séria inštruktážnych videí.

7. Vybrať správnu výstroj

Ideálna výstroj na skialpinizmus neexistuje, preto treba zvážiť čomu sa chcete najviac venovať. Na pretekoch a pri dlhých prechodoch budete s ťažkými freeridovými lyžami trpieť na každom kroku. Na pretekárskych lyžiach to bude super, ale nečudujte sa že v zjazde je to o držku. Keď zvolíte kompromis, nebude vynikať ani v jednom prípade, ale tie zjazdy nebudú až také zlé a do kopca to možno pôjde trochu rýchlejšie. Ideálne by bolo mať viac párov lyží podľa použitia, no to už ide dosť do peňazí. Skúste sa poradiť v obchode a spýtať známych čo vám povedia o lyžiach s ktorými majú skúsenosti, len pozor, lebo každému vyhovuje niečo iné.

6. Ísť na kurz skialpinizmu

Ak nemáte skúsenejšieho parťáka od ktorého sa môžete učiť, zlepšuje sa dosť ťažko a pomaly. To platí všeobecne, nie len pri skialpinizme. V takejto situácii je kurz správnou voľbou. Skúsení inštruktori vás naučia základy bezpečnosti, techniku chôdze a lyžovania a mnoho ďalších vecí, ktoré vám výrazne uľahčia a urýchlia ťažké začiatky. V prípade, že vám žiadny organizovaný kurz nevyhovuje, je ideálnou voľbou využiť služby horského vodcu, ktorý vám alebo vašej skupine ušije kurz na mieru.

5. Absolvovať lavínový kurz

Skôr či neskôr vás to začne ťahať do ťažšieho, strmšieho terénu. Až tu sa začína ozajstný skialpinizmus, no nachádza sa tu aj úplne nový druh ohrozenia – lavíny. A to je správny čas na lavínový kurz.  Naučíte sa ako sa lavínam vyhnúť, akú výstroj nosiť so sebou a čo robiť v horšom prípade keď už vás nejaká zasiahne. Lavínových kurzov sa koná tiež viacero za sezónu, tie trojdňové sú užitočnejšie ako jednodňové, je jasné že za 3 dni sa naučíte viac. Tiež sa môžte obrátiť na horského vodcu a vybrať si miesto, čas aj dĺžku podľa vašich predstáv.

4. Trénovať vytrvalosť

Len ťažko sa dá užiť pobyt v horách ak každý krok do kopca je trápenie, či po hodine pohybu sme skoro na dne svojich síl. Ideálne je prekonávať stúpanie s ľahkosťou, plynulým tempom, vtedy budete mať z pohybu väčšiu radosť , zvládnete dlhšie túry, stihnete viac zjazdov. Dôležité je mať tiež dostatočnú rezervu síl. V horách sa rýchlo zmení ideálne počasie na fujavicu s nulovou viditeľnosťou a keď zablúdite ľahko sa môže stať, že prejdete 2 krát toľko ako ste plánovali. Ak môžete tráviť každý druhý deň na lyžiach, stačí postupne pridávať a vytrvalosť príde sama. No ak nemáte to šťastie, treba sa venovať pomedzi lyžiarske túry aj iným vytrvalostným športom ako cyklistika, či beh na dlhé trate.

3. Prihlásiť sa na preteky

Nie každý je povahou pretekár, ale aj keď vás preteky nelákajú oplatí sa ich vyskúšať. Zlepšíte si techniku chôdze na lyžiach, naučíte sa efektívnejšie trénovať, spoznáte nových ľudí, tiež skialpinistov, od ktorých odkukáte rôzne zlepšováky. Tiež si vytrénujete psychickú odolnosť a zvyknete si zbytočne sa nezdržiavať pri balení pásov a podobných činnostiach, viac sme o tom písali v samostatnom článku. Všetky tieto veci vám potom spríjemnia aj bežný pobyt v horách.

2. Naučiť sa liezť

Možno sa vám to nezdá, ale pravý skialpinizmus je horolezectvo s lyžami. Prejsť sa po zjazdovke na pásoch je dobrý kondičný tréning, ale k skialpinizmu to má ďaleko. Ten sa začína až v strmom, exponovanom teréne, kde to už na pásoch väčsinou nejde, ale treba hore vyliezť. Samozrejme to nebudú kolmé steny a previsy, keďže väčšinou chceme tým istým terénom aj zlyžovať. Ale možno narazíte na skalné prahy, rebrá, vytečené ľady, alebo zablúdite do ťažšieho terénu. Vtedy sa zíde ovládať horolezecké techniky ako zlanovanie, istenie, budovanie istiaceho stanovišťa v snehu i skale a podobne.

1. Opatrnosť

Nahrádzať skúsenosti odvahou sa neoplatí. Ak máte pochybnosti či je niečo bezpečné, radšej sa vráťte. Vždy sa môže poradiť s niekým skúsenejším a potom sa vrátiť, počkať na lepšie podmienky, alebo počkať kým sami naberiete viac skúseností. Mimo frekventovaných miest by ste sa mali pohybovať vždy v skupine, alebo minimálne vo dvojici, aby vám mal kto pomôcť v prípade núdze. V lavínami ohrozenom teréne to platí dvojnásobne!

Komentáre