abs batoh

Kúpiť či nekúpiť lavínový ABS batoh? Oplatí sa táto investícia? Zachráni ma vôbec? Ako to vlastne funguje? Na všetky tieto otázky dostanete odpoveď v tomto článku a ešte niečo viac …

Osobitnú kategóriu medzi batohmi tvoria lavínové batohy, určené na aktívnu záchranu v lavíne. Princíp ABS batohov spočíva v umiestnení nafukovacích vankúšov do vnútra a nafúknutie bombou pomocou aktivačnej jednotky-tiahla. Každá značka batohov, ponúka iné tvary týchto vankúšov a iné aktivačné jednotky. Tento systém zvyšuje šance prežitia pod lavínou až na 95 %. Je samozrejmé že nieje postačujúce mať len ABS batoh ale aj základnú lavínovú výbavu. Čiže tento batoh môžme nazvať skôr doplnkovou výbavou.

Kúpiť či nekúpiť lavínový ABS Batoh ?

Všeobecne platí, že čím viac môžeme eliminovať zasypanie lavínou, či už prevenciou alebo aktívnou ochranou pri páde lavíny,  tým lepšie. Samozrejme figuruje tu aj aspekt prvotnej investície do tejto časti výstroja skialpinistu. ABS batoh nie je určite lacnou záležitosťou, pohybujú sa v cenách okolo 550 euro, no v ponuke sú už aj batohy s väčšou litrážou čiže už to nieje len jednoúčelový batoh. Mnohí sa stotožňujú s názorom, že vlastnením takéhoto batohu sa bude lyžiar vystavovať väčšiemu pokušeniu lyžovať nebezpečnejšie terény do ktorých by inak nenalyžoval. No to isté sa tvrdilo aj o lavínových vyhľadávačoch a pri tom sa už lavínový vyhľadávač považuje za štandardnú lavínovú výbavu. Každopádne, stále platí pravidlo, že lavínový ABS batoh nenahradzuje lavínový vyhľadávač !

ABS_batohy

Prečo lavínový ABS batoh funguje ?

Lavínový ABS batoh funguje na princípe zvanom inverzná segregácia zŕn. Inverzná segregácia je fyzikálny zákon ktorý hovorí, že zrná väčšieho objemu smerujú na povrch celého objemu, a menšie častice smerujú nadol. Nosením a extrakciou ABS batohu, sa z vás stáva tá “zväčšujúca” sa časť v lavíne. Je to presne ako keď zatrasiete pohárom naplneným pieskom a kameňmi. Pri trasení sa piesok uľahne na spodku a kamene budú na povrchu.

abs batoh

Lavínový ABS batoh a jeho hlavné časti

casti abs batohov

1 – poistka pre tiahlo, 2- tiahlo, 3 – chránič chrbta, 4 – vzduchové vankúše, 5 – bomba

Ako vybrať ten správny lavínový ABS batoh

Porovnanie batohovABS_batohy

Výhody :

 • cena (v porovnaní s JetForce)
 • váha (v porovnaní s JetForce)

Nevýhody :

 • problematické cestovanie lietadlom
 • jednorázové použitie (opätovné až po vymenení bomby)
 • nemusí vždy nafúknuť celý vankúš

Test batohov

V rámci medzinárodnej spolupráce sa uskutočnila medzinárodná štúdia zameraná na účinnosť lavínových batohov o ktorej si môžete prečítať tu.

Lietanie s lavínovým batohom

V podstate prítomnosť bomby z batohu je na palube lietadla zakázaná a tak isto aj v batožinovom priestore. Ak len tak prídete na “check – in” môže sa Vám stať, že bomba ostane na letisku. Koniec koncov sú to predpisy aeroliniek, ale na letisku Vás kontroluje bezpečnostný personál letiska, čiže problém bude s nimi a hlavne potom  keď im poviete, že v tej bombe je stlačený dusík. Ak neprejdete cez prvého bezpečáka tak sa budete odvolávať na jeho nadriadeného. Môžete skúsiť dať bombu medzi batožinu do podpalubia ale je to risk, môže ale nemusí to prejsť.  Toľko teda teórie a teraz si povedzme, čo môžete maximum spraviť preto aby ste aj s bombou leteli na výlet.

 • treba mať hlavne všetky informácie na papieri k bombe ktorú máte. K bombe dostávate úplnú špecifikáciu náplne ktorá je vo vnútri. Čím toho máte viac tým lepšie, musíte si uvedomiť, že bezpečák nemusí zrovna poznať takéto vymoženosti ako lavínový batoh, ak máte prestup niekde v Dubai.
 • nájsť na oficiálnych stránkach aeroliniek IATA špecifikácie. To sú špecifikácie ktoré aerolinka spísala na predmety ktoré môžu alebo nemôžu ísť na palubu lietadla. Tu sa dočítate že vlastne tú bombu môžete dostať aj do príručnej aj do podpalubnej batožiny. Ide o to že doteraz tie bezpečnostné požiadavky neboli až také prísne.
 • Všetky podklady poslať aerolinkám a vyslovene žiadať o písomné potvrdenie že Vám povoľujú vstup do lietadla s bombou. No nikde nieje povedané, že sa tak aj naozaj stane, no máte určite väčšiu pravdepodobnosť ako bez všetkých týchto dokumentov.

PIEPS JetForce batoh

Novinkou v lavínových batohoch je JetForce od PIEPS- u. U týchto batohoch absentuje bomba, ale je tam turbodúchadlo ktoré vie nafúknuť 200l vankúše za 3,5 sek. Vankúše sú neustále dofukované počas 3 minút. a potom sa automaticky sfúknu. Celý proces nafukovania je veľmi rýchly a turbodúchadlo poháňajú nabíjateľné LiPol batérie ktoré sú schopné nafúknuť batoh 4x na 1 nabitie. Samozrejmosťou je kontrola stavu batérie a celkového stavu systému.

PIEPS JetForce

PIEPS JetForce

 

Výhody :

 • bezproblémové cestovanie lietadlom
 • kedykoľvek nácvik aktivácie
 • 4x nafúknutie na 1 nabitie
 • jednoduché skladanie
 • 200l objem
 • systém sa skontroluje automaticky po každom zapnutí
 • okamžitá kontrola stavu batérie
 • neustále dofukovanie vankúšov

Nevýhody :

  • vplyv teploty na batérie
  • vyššia váha
  • cena

 

Komentáre