proteinova tycinka

Počas žiadnej športovej aktivity by sme nemali zanedbať zásobovanie tela energiou – palivom, ktoré nás bude hnať napred. A pri náročných vytrvalostných športoch ako skialpinizmus  je prísun energie priam kritický. Či už  počas pretekov, na tréningu alebo na túre. Preto sme pre vás pripravili recept na domáce proteínové tyčinky.

Nebudeme tu do hĺbky rozoberať žiadne biologické ani chemické premeny v ľudskom tele. Ani mi to neprináleží, keďže nemám titul ani z jedného z týchto odborov. Zato si však vysvetlíme základné veci o zásobovaní tela energiou počas športového výkonu.

Pre pohyb nášho tela ja potrebná energia. Táto energia pochádza z nejakého paliva. Palivo použité vo svalových zložkách je najprv získavané rozpadom jedla trávením v žalúdku a druhotne metabolizmom. Energia získaná z tohto paliva je uložená v chemických väzbách  ako cukry, tuky a bielkoviny. Energia je uvoľnená, keď sa chemické väzby rozpadnú behom metabolických procesov.

Cukry versus tuky

Naše telové zásoby cukrov sú limitované, u každého človeka iné v závislosti od fyzickej kompozície tela, ale je to približne 2000 kalórií. Týchto 2000 kalórií dokáže dodať dostatok energie tak akurát na hodinu mierneho až rýchleho tempa. Na druhú stranu tuky sú uložené vo väčších množstvách, špeciálne vnútri dobre trénovaného vytrvalca, ktorý sa zdá byť šľachovitý  a ten má zvyčajne okolo 100 000 kalórií. Jeden z najväčších benefitov aeróbneho tréningu pre skialpinistu je naučiť svalové bunky používať ako zdroj energie tuk v relatívne vysokej intenzite.

Prax

Deň začíname raňajkami, ktoré by mali byť bohaté na bielkoviny, ako aj cukry a tuky. Myslím, že každý už prišiel na to, čo je pre neho to pravé “orechové”. Otázne pre mňa vždy bolo, čo jesť počas dňa. Dlhú dobu som nosieval banány, ale tie zvykli zamrznúť alebo sa rozpučiť  …

Preto som si začal piecť vlastné proteínové tyčinky a po pár experimentoch som vďaka super mamke – kuchárke prišiel na perfektný recept. Tyčinky obsahujú rýchle cukry (hrozienka, čokoláda), pomalé cukry (vločky, proteín), bielkoviny (proteín,vajcia), tuky (mandle,vajcia), teda všetko čo telo potrebuje. Ak sa pýtate prečo si ich jednoducho nekúpim a mám po problémoch, veci sa majú tak že takto viem presne, čo do cesta primiešam a čo tam chcem. V prepočte potom vyjdú na cca 50 centov.

Recept :

  • 7 vajec
  • proteín 400g
  • 250g vločiek
  • mlieko 1 l
  • hrozienka
  • mandle nastrúhané
  • čokoláda 80% podľa chuti

Aby “koláč” kvôli vločkám nebol ako betón, tak vločky pred pečením necháme namočené v mlieku kým nezmäknú. Vajcia vyšlaháme, potom pridáme všetky suché ingrediencie a namočené vločky, zmiešame dokopy a podľa konzistencie pridávame mlieko, kým nedosiahneme klasickú konzistenciu koláča na pečenie (môže to byť cca 1/2 l ). Pečieme v rúre 30-45 min na 180°C.  Odporúčam vanilkovú príchuť proteínu. Kto by chcel, môže do cesta pridať ešte kokos, prípadne iné sušené ovocie, alebo orechy. Po upečení nakrájame na obdĺžnikové tyčinky (veľkosť podľa chuti). Tyčinky zvyčajne skladujem v mrazničke.

Dobrú chuť!

DSC_0038

zmrazená tyčinka

Komentáre