tulenie pasy

Minule ma zaskočila veľmi jednoduchá otázka. Kedy je na čase vymeniť tulenie pásy za nové? Prišlo mi to ako jasná vec, ale potom mi došlo že ak niekto ešte nezodral svoje prvé pásy nemusí celkom vedieť čo ho čaká.

Ak predpokladáme že sa tulenie pásy nerozrežú o niečo ostré, neznehodnotia chemikáliou, alebo sa inak nečakane nezničia, čaká ich len bežné mechanické opotrebenie trením, nalepovaním a zlepovaním. To sa prejaví časom tak, že začne rednúť vlas od strednej časti pásu, keďže tá je najviac zaťažovaná. Z krajov potom zmizne vlas úplne a na niektorých miestach zostane len podkladový materiál. To už môže ale nemusí byť dôvod na výmenu pásov, takéto vydraté pásy ešte stále celkom dobre držia a na niektorých typoch snehu môžu mať dokonca lepší sklz. Kamarát, ambiciózny a vcelku úspešný pretekár, s obľubou používal takéto zodraté pásy na preteky pretože boli rýchlejšie a stále držali. Problém môže byť skôr v tom, že za určitých podmienok sa bude na takéto pásy viac nalepovať sneh. Nalepovaniu môžme však predísť navoskovaním pásov. Určiť kedy treba pásy vyhodiť je teda subjektívne a veľmi jednoduché, keď budete cítiť že už sa na nich nechodí tak dobre ako by malo, je najvyšší čas ich vymeniť.

Druhá vec ktorá na pásoch podlieha opotrebeniu je lepidlo. Ak máte pásy bez háčika na päte, začnú sa odliepať práve tu. Pri pásoch s háčikom je opotrebenie lepidla rovnomernejšie a odlepia sa až keď je lepidlo vo veľmi zlom stave a to väčšinou v strede lyže a v traverze, kde ich stiahne do boku. Opotrebované lepidlo však nie je dôvodom na vyradenie pásov ak sú inak v dobrom stave. Lepidlo sa dá pomerne lacno vymeniť, ak máte čas a chuť zvládnete to aj sami doma, stačí kúpiť tubu  nového lepidla. Stojí do 20 eur a a vyjde na 1-2 páry pásov. Alebo môžte dať lepidlo vymeniť odborníkom, napríklad Mirovi Leitnerovi v Active Planet. Pásy môžete poslať poštou a do 2 dní vám ich pošlú späť s novým lepidlom a vyjde vás to tiež do 20 eur aj s poštovným. Aby vám lepidlo vydržalo čo najdlhšie je dôležité nelepiť na sklznicu pásy doma ale až vonku v chlade a vonku ich aj zlepiť. Keď je lepidlo zohriate, lepí príliš silno a viac ho zostane na sklznici. Pokiaľ ide o fólie na ktoré treba lepiť pásy, tie môžte kľudne zahodiť. Rozdiel v životnosti lepidla, ktorý spôsobí ich používanie je minimálny (ja som vždy zodral skôr pásy ako lepidlo a fóliu som nikdy nemal) a zbytočne sa komplikuje manipulácia s pásmi. Najjednoduchšie je ich zlepiť o seba alebo zohnúť na polovicu.

Návod na výmenu starého lepidla:

  1. staré lepidlo odstránime žehličkou alebo horúcou škrabkou
  2. rovnomerne nanesieme novú vrstvu lepidla, po úsekoch asi 40 cm aby nezaschlo
  3. necháme vyschnúť 8 hodín a pás môžme používať

Komentáre