test

Na Topkách na jeseň písali, že ruskí meteorológovia predpovedajú super zimu tak som sa rozhodol trošku rozšíriť moju skialpovú výbavičku. V lyžiach som mal jasno, ale dlho som uvažoval aké vybrať vhodné viazanie . Do oka mi padol Kreuzspitze no a teraz sa teším z tohto výberu.

 Čo hovorí výrobca ?

Do detailu prepracované skialpinistické viazanie Kreuzspitze GT. Viazanie sa vyznačuje veľmi nízkou hmotnosťou (len 140g). Momentálne najľahšie skialpinistické viazanie na svete s inovačnou patentovanou pätkou, ktorá umožňuje nastavenie predných a bočných vypínacích síl pri páde.

Parametre:

Hmotnosť : 160 g
Brzdy : Nie/ Možnosť pripojiť
Posun: Nie/Áno s podložkou
Počet polôh: 1
Otáčanie: 360°
Vypínacia sila bočná : 5-10
Vypínacia sila vertikálna : 5-10
Upnutie mačiek: Áno

test

Kreuzspitze GT skúška ohňom v metrovom prašane

Čo ma oslovilo pri výbere ?

Po uplynutí patentu pre Dynafit na techové viazania sa akoby roztrhlo vrece s ponukou techových viazaní. V kategórii ultra ľahkých rozhodujú gramy alebo niečo čo dostanete na viac v rovnakej gramáži, rovnakej cene a v rovnakom prevedení. Pri vyberaní na internete som sa zaujímal prvotne o váhu. Po dlhšej úvahe som sa rozhodol vybrať tento krát ultra ľahké viazanie. Kreuzspitze sám o sebe má 160 gramov. Čo je celkom dobrý výkon talianskych inžinierov a hlavne vyvinuli novú pätku ktorá stojí za pozornosť. Možno to nie je prelomový patent, ale s určitosťou je to to čo môže zavážiť pri výbere. Hovoríme tu o možnosti nastavení bočných vypínacích síl. Ďalej sú tu možnosti využitia ďalšieho príslušenstva ako brzdy(tie sa upínajú na miestach určených pre mačky),  nastavovacie podložky (14,18 a 40 mm, čo Vám umožní pokryť celú škálu veľkosti lyžiarok, nádstavec na doplnenie o 3. stupeň pri viazaní Kreuzspitze SCTT.

Doterajšie skúsenosti

Celé viazanie je vyrobené iba z kvalitných kovových a karbónových materiálov a pôsobí veľmi pevne a prepracovane. Čo ma hneď potešilo pri šlapaní je zapínanie špičky, nemá tam žiadne 3 polohy, ale rovno to pomocou kolieska skočí do zjazdovej a potom výšlapovej polohy. V špičke je tak isto aj priechodzia dierka pre tenkú repku, ak by ste si náhodou potrebovali pomôcť rukou pri zapínaní. Ale zatiaľ sa mi ani raz nestalo, že by som mal nabalený sneh a  špička sa mi nedala zapnúť. Pod pätkou mám namontovanú nastavovaciu podložku a veľmi sa mi páči nápad akým sa viazanie po nej posúva. Ide to 100x ľahšie ako na dynafit speed turn. Jednoducho povolíte štyri skrutky a do 1 minúty máte viazanie nastavené.

 

Po necelých dvoch mesiacoch používania mám z viazania veľmi dobrý dojem. Páči sa mi, že aj na trochu širších lyžiach vhodných na lyžovanie  v akýchkoľvek snehových podmienkach, som vedel udržať slušnú váhu celého setu. Dalo by sa to ešte vylepšiť tým, že by som vynechal nastavovacie podložky. Za pomerne krátky čas som viazanie použil v rozličných podmienkach a už boli aj nejaké tie kotrmelce (úmyselné samozrejme ;) )  a s určitosťou môžem povedať, že sa na viazanie zatiaľ dalo 100 % spoľahnúť. Ak plánujete kúpiť skialpinistické viazanie, Kreuzspitze GT môžem po doterajších skúsenostiach vrelo odporúčať. Viazania Kreuzspitze sa dajú kúpiť v Adamsporte v Ružomberku, pokiaľ viem nikto iný ich zatiaľ na Slovensku nepredáva.

 

Komentáre