mont blanc

Na Mont Blanc už vystúpilo mnoho skialpinistov. Je to najvyššia hora Európy, no zároveň technicky nenáročná a vďaka tomu vhodná na masový skialpinizmus. Aj my sme sa chceli s Mont Blancom popasovať, skúsiť či sme dosť silní chlapi, zužitkovať to čo sme nakrútili v lete, našlapali v zime. Skúsiť ako budeme zvládať nadmorskú výšku a zdolať túto krásnu horu.

Jano mi posiela video, je na ňom frajer ako lyžuje Mont Blanc, pozerám video ma 32 minút, hm to bude asi nejaká blbosť. Ako tak pozerám video, asi to blbosť nebude. Týpka síce vyviezol hore vrtuľník ale lyžuje si to celkom svižne ponad tie séraky. On to fakt dal za 32 minút. Dole síce asi dobiehal po tráve ale dal. Pýtam sa Jana, že čo tým chcel povedať ?! Vraví že ideme na Mont Blanc, možno nie rýchlostný rekord, ale  že aspoň ten vrchol by sa mohol podariť. Ideme.
Máme menší konflikt na Švajčiarskych hraniciach asi ako každý nešvajčiar, po krátkej posunkovej reči si aj tak nerozumieme, vďaka bohu  je z nás už policajt zúfalý a aj my z neho a púšťa nás ďalej do Chamonix.

Na zdolanie vrcholu máme 6 dní ale predpoveď počasia nám nedáva veľké nádeje, uvidíme, nerobíme unáhlené závery. Nastupujeme do lanovky na Plan de l´Aquille, kde naliepame pásy a šlapeme na chatu Grands Mulets. Trvá nám to 4 hodiny. Nasleduje oddych, zaslúžené pivo a večera. S chatármi sa bavíme o počasí a stratégii zajtrajšieho útoku na vrchol. Čaká na nás budíček o 2:30 , a takmer 2000 výškových metrov na vrchol. Chalani nás ale varujú lebo sa má pokaziť počasie v noci a má dokonca snežiť. Ak bude snežiť a fučať máme sa z Grande plateau vrátiť.
Je ráno, teda noc. Vyjdeme z chaty a sneží, radíme sa a ideme hore. Šťastie praje predsa pripraveným. Výstup je každým krokom ťažší, mám pocit ako keby som mal na nohách činky. Keď vystúpame vyššie, začína sa dvíhať vietor. Aj snehových vločiek pribúda a už nevidím skoro nič, len svetlo čelovky. Takto to ďalej nepôjde. Vyzerá to tak, že vo Francúzsku majú lepšieho doktora Iľka. Sme v 3800 a musíme sa rozhodnúť. Nikdy som si nemyslel, že otočiť sa dolu bude také ťažké.
Sme dole. Máme pred sebou ešte 4 dni, takže to môžme skúsiť znova.
Volám na ďalšiu chatu a vybavujem ubytko. Na ďalší deň ideme do Valle Blanche. Počasie vyzerá, že pomaly dostáva rozum a že sa konečne polyžujeme. Ľadovec je dlhý, ale šlapanie je pohodové. Keď prichádzame na chatu tak sa zasa zaťahuje a chatár nám oznamuje, že asi pôjdeme zajtra dole lebo má byť husté sneženie a silná víchrica. Asi nás tu niekto nechce !


Panoráma z chaty Le Requin

Zasa sme dole pri aute. Prší. Sme nasratí aj keď nevieme načo alebo na koho. Predpoveď na ďalšie dni je zlá. Dážď, sneh, vietor. Je koniec? Ideme na pivo. Z terasy sa pozeráme na Mont Blanc a ľadovec Jonction. Nedá nám to a vravíme si, že to musíme ešte raz skúsiť. Kupujem 30tku lano s priemerom 7mm, nech sme čo najľahší. Liter vody, 2 tyčinky, gély. Musíme ísť na ľahko. Aby nás nemrzeli peniaze za lanovku ak to nevyjde. Ideme pešo zo Chamonix. Malo by to byť 2000 výškových metrov prvý deň a na ten ďalší 1800. Príde mi to ako bláznovstvo ale celú zimu sme trénovali aj 3000 výškových metrov za deň, mohlo by to vyjsť.

Je ráno, a stan je celý premočený od hustého dažďa. V tichosti ležíme ďalej v spacákoch a čumíme do stropu lebo každému je jasné, že ideme domov.

Kedy je vhodné ísť na Mont Blanc ?

Ak plánujete ísť na Mont Blanc turisticky, čiže normálkou cez chatu Goutier vhodné obdobie je na to od jari až do jesene. Avšak skialpinistická sezóna začína na Mont Blancu už na jar a to od marca až do mája. Kedy je dostatok snehu zo zimy, počasie troška stabilnejšie a aj všetky riziká ako lavíny, silný vietor, nízka teplota pomaly ustupujú.

Ako do Chamonix a kde tam spať?

Najjednoduchšie je ísť samozrejme autom, máte možnosť bud cez Švajčiarsko kde musíte kúpiť celoročnú diaľničnú známku alebo cez taliansko a musíte platiť jednorázovo poplatok. Cesta trvá tých 13 hodín, a odporúčam ísť cez deň. V kľude prídete podvečer do Chamonix, dáte si večeru, pivo a hurá spať. Máte viacero možností a to : buď budete spať v kempe, alebo si objednáte apartmán, alebo budete spať len tak vonku ako my. Výhoda jari je, že sezóna skončila a letná ešte nezačala čiže nájdete v dedine jedine skialpinistov a neplatené parkoviská sú prázdne. Je ich niekoľko. My sme boli na parkovisku “Parking les Planards”, hneď pri stanici zubačky – Montenevres mer de Glace. Povyše parkoviska je malý vlek kde sa dá celkom dobre vyspať aj v stane.

 Logistika výstupu

Skialpinistická výstupová trasa je iná ako normálna turistická cez chatu goutier. Spomeniem len zopár zo severnej a severo – východnej strany.

  1.  Z Chamonix na chatu Cosmiques môžete ísť buď lanovkou na Aiquille du Midi (60 euro – spiatocny ) alebo na pásoch cez údolie Mer de Glace. Potom cez 2 vrcholy Mont Blanc du Tacul a Mont Maudit až na Mont Blanc. Cesta je časovo aj technicky náročná. Pri silnom snežení hrozí veľké lavínové nebezpečenstvo.
  2. Z Chamonix lanovkou na Plan de l’Aiguille, cena bola písaná 17 euro ale nakoniec to bolo 30. Tu obúvate lyže a smerujete traverzom na chatu Grands Mulets 3057 – base camp. Ak máte alpenverein tak platíte 14 euro/noc. Na chate sú deky čiže nieje treba si brať spacák, odporúčam štuple do uší. Chatu je dobre si ale rezervovať predom. Rezervácia je možná cez internet len na 2 noci. Samozrejme, že keď tam budete a chcete spať viac tak sa nič nedeje. Jedlo – chlapi vstávajú pravidelne kvôli raňajkám o 1 ráno, čiže keď chcete ísť naľahko nie je problém. Voda – zo strechy do pivnice ide hadica a steká tadiaľ roztopená voda čiže nemusíte kupovať za 5e. Ak chcete môžete si niesť aj varič v predsieni je priestor na varenie. Z chaty vedú 2 cesty na vrchol.

Kade na vrchol ?

Vystúpite na medzi zastávke na Aquile du Midi – Plan de l´Aquille. alebo ak ste borec tak tých prvých 1000 výškových vyšlapete po svojich. Ale kedže na jar nieje sneh tak to neodporúčam :) .
Pokračujete traverzom na chatu Grands Mulets. Ak idete ráno tak máte celý deň, ale tak nemalo by to trvať viac ako 5 hodín. My sme sa pre istotu naviazali na začiatku ľadovca Jonction. Človek si aspoň osvojí prácu s lanom atď. Môže sa stať, že cesta cez trhliny nebude až taká jednoduchá, lebo mosty cez ne popadali. Ale chodí tadiaľ veľa skúsených vodcov, skialpinistov takže stopa bude prešlapaná.

Z chaty Grands Mulets máte 2 možnosti výstupu – červená plná alebo prerušovaná. Obe majú svoje plusy aj mínusy. Plná čiara (obtiažnosť AD) je logická línia a nieje sa veľmi kde stratiť. Nebezpečenstvo prichádza od sérakov. Prerušovaná čiara (obtiažnosť D) je troška strmšia a treba ju v noci dobre trafiť alebo si to prešlapať deň pred.  Chatári nám vraveli že tam je nejaké 3-ojkové lezenie po ľade.

Ak sa cítite tak môžete nasledujúci deň mať hneď vrcholový, alebo sa ešte niekde poblíž aklimatizujete a posuniete to o deň. To všetko záleží na predpovede počasia. Každopádne, budíček 02:00 – 02:30 … aby ste o tej 3:00 vyrážali. Veľmi dôležitá vec je aby ste na Grand Plateau 3800 – 4000 boli približne keď začína svitať, aby ste videli séraky nad vami. Veľký pozor musíte dávať na počasie. Ak vám hrozí, že padne oblačnosť alebo začne snežiť, alebo už sneží cestou hore, tak vedzte že cestou dolu nebudete vidieť nič. Ani vaše stopy, ani horizont, budete sa cítiť ako v bielom pekle. Tým si koledujete o pekný problém. V prípade problémov je na výstupovej trase chata Vallot, je to v podstate len plechovka na núdzové prespanie.

mont blanc

 Kade Mont Blanc zlyžovať ?

mont blanc

S stena Mont Blanc u

 

 

Komentáre