preteky

Trávil som veľa času na lyžiach s kamarátom, ktorý sa venoval primárne pretekaniu. Raz mi z ničoho nič oznámil, že ma prihlásil na preteky. Dosť som protestoval, kondične som sa na to vôbec necítil, nemal som pretekársku výstroj, len ťažké freeridové lyže a o pretekaní som skoro nič nevedel. Napriek tomu som o pár dní zrazu nervózne stál na štartovacej číare. Preteky som dokončil a nebol som ani medzi poslednými čo ma celkom povzbudilo a tak sa začala moja pretekárska kariéra. Bola dosť krátka a nedosiahol som ani žiadne úspechy, ale to čo som sa pritom naučil využívam dodnes na každej túre, dalo by sa dokonca povedať, že pri každom kroku.

Prečo?

Keď som raz dávno som skialpinizmom začínal, preteky ma vôbec nezaujímali. Veď v skialpinizme nejde predsa o rýchlosť ale o náročnosť výstupu a hlavne zjazdu. A o to aby sme si dobre zalyžovali. Našťastie som trávil veľa času na lyžiach s kamarátom, ktorý sa venoval primárne pretekaniu. Vďaka tomu som pochytil zopár pretekárskych fínt a zlepšovákov, ktoré šetria čas a silu, ako napríklad pekné ostré otočky, zlepiť pásy bez vyzutia lyží a tak ďalej. Raz mi z ničoho nič tento kamarát oznámil, že ma prihlásil na preteky. Dosť som protestoval, kondične som sa na to vôbec necítil, nemal som pretekársku výstroj, len ťažké freeridové lyže a o pretekaní som skoro nič nevedel. Napriek tomu som o pár dní zrazu nervózne stál na štartovacej číare. Preteky som dokončil a nebol som ani medzi poslednými čo ma celkom povzbudilo a tak sa začala moja pretekárska kariéra. Bola dosť krátka a nedosiahol som ani žiadne úspechy, ale to čo som sa pritom naučil využívam dodnes na každej túre, dalo by sa dokonca povedať, že pri každom kroku.

Pretekári sú totiž posadnutí rýchlosťou. Je to pochopiteľné, lebo každý chce byť čo najlepší. No a vďaka tomu majú vycibrenú techniku chôdze na pásoch, otočiek, prezúvania, vymýšľajú rôzne zlepšováky ako uchytiť pásy, či odľahčiť  výstroj a vystačiť si len s najnutnejším, ovládajú triky aby im nezamrzla voda v camelbaku, alebo nelepil sneh na lyže, vedia čo zjesť aby mali čo najviac síl, ako najefektívnejše trénovať a kopu ďalších vecí. Postupne som sa od nich učil, odkukával, zlepšoval techniku. Na pretekoch som už dávno nebol, ale vždy keď vidím ako sa niekomu šmýkajú pásy tam kde mne sa ide dobre som rád, že som sa tomu aspoň nejaký čas venoval. Ešte by som mal spomenúť, že preteky vám zlepšia aj psychickú výdrž, sebazaprenie, odhodlanie, disciplínu, čo je v horách veľmi dôležité.

Ako?

Teraz keď už vieme, že vďaka pretekaniu budeme schopní zájsť aj na bežnej túre ďalej, rýcheljšie a užiť si viac zjazdov a viac výšľapov, prichádza na rad ťažšia otázka. Ako? Ak máte vynikajúcu kondíciu, lyžiarske schopnosti a výstroj podľa pretekových pravidiel Slovenskej skialpinistickej asociácie, môžte začať rovno v Slovenskom pohári a skúsiť nazbierať nejaké body do celkového hodnotenia. Stačí požiadať o pretekársku licenciu, ktorú vám SSA vydá na základe lekárskej prehliadky. Viac informácii nájdete tu. Pohárové preteky však bývajú pomerne ťažké a rýchle, takže takýto začiatok nie je pre každého. Našťastie sa u nás usporadúva aj viacero tzv. OPEN pretekov pre verejnosť, ktoré sa často konajú na technicky nenáročnej zjazdovke, organizátori nemajú také požiadavky na povinnú výstroj (väčšinou stačia lyže a prilba) a je na výber viacero kategórií s rôznou dĺžkou trate. Na tieto preteky stačí prísť, zaplatiť štartovné a postaviť sa na štart. Bývajú to príjemné akcie kde sa stretnete s inými skialpinistami, po preteku často býva guľáš a nejaký program. Je to fajn na začiatok, ale viac tu prídete do kontaktu s verejnosťou ako s ozajstnými pretekármi a tým pádom sa až toľko nenaučíte. Takže po jednej sezóne keď už budete mať tieto preteky obídené treba zabrať v tréningu a vyskúšať aj Slovenský pohár, prípadne aj preteky v zahraničí. Väčšina pretekov sa dá nájsť v kalendári SSA, no o niektorých malých pretekoch sa dá dozvedieť len z miestnych médií, sociálnych sietí, alebo od známych. Keď už budete skúsení pretekári, môžte si vyskúšať Bokami Západných Tatier, 3 dňové preteky dvojíc v štýle Pierra Menty.

Ak už nedisponujete dobrou kondíciou z iného vytrvalostného športu, ktorému sa intenzívne venujete, bude treba na preteky najskôr natrénovať. Aj na amatérske preteky by ste minimálne mali byť schopní pohodlne bez prestávky prejsť podobné prevýšenie ako je na trati pretekov, ktorých sa chcete zúčastniť. Viac sa ale budeme venovať tréningu v samostatnom článku. Okrem tréningu fyzickej sily sa oplatí trénovať aj techniku chôdze, prezúvania a vôbec všetkého čo sa na pretekoch robí. Zistíte to sami keď vás niekto predbehne len preto, že si rýchlejšie zlepil pásy. Tieto veci sa dajú trénovať vždy keď ste na lyžiach, no treba ich najskôr od niekoho odkukať. Aby ste to už mali na prvých pretekoch odkukané a nestrácali čas, tu je niekoľko inštruktážnych videí.

Komentáre