recenzia

Táto recenzia na skialpinistické lyžiarky Scarpa Alien 1.0 vznikla tak trošku náhodou, a nechcene. Pred 2 rokmi pri mizerných snehových podmienkach som si zaumienil, že skúsim pretekový skialpinizmus a k tomu bolo treba aj odľahčiť výstroj. Spomedzi ultra ľahkých lyžiarok majú Scarpa Alien asi najväčšie zastúpenie medzi pretekármi. Všeobecne je známe, že lyžiarky ktoré dosahujú limitné váhy a teda aj extrémne tenký skelet nemajú  veľmi dlhú životnosť. Za necelé 2 roky používania som na nich našľapal viac ako 70 000 výškových metrov. Nieje to veľa ani málo.

Základné parametre lyžiarky :

Materiál skeletu: PA (Polyamid)
Papuča: Intuition Liner HRP
Flexibilné obloženie okolo členku – pomáha udržať sneh mimo vložky
Zapínanie spodku: BOA closure system
Zapínanie komínu +prepínanie do ski módu: hliníková pracka
Náklon komínu 13-18°
Rozsah pohybu komínu: 60°
Podrážka: Vibram UFO
Hmotnosť: 890 g – (1/2 pár veľkosti 27)
Quick step in
TLT kompatibilné
Šírka : 99mm
Maximálna šírka: 101 mm

Skúsenosti s Alienmi

Lyžiarky majú 2 systémy zapínania. Chodidlo drží v skelete systém BOA. Je to systém sťahovania drôtiku kolieskom ktorí ho navíja. Funguje celkom slušne. No ako vidíte na druhej fotke, drôtik je veľmi tenký a zarezáva sa do plastu. Keďže lyžiarka a materiál pracujú tak sa môže stať, že od takéhoto zárezu pukne skelet.

 

Druhým zapínaním je klipsňa ktorá upevňuje komín do lyžiarskeho módu. Zadná páčka je spojená s prednou klipsňou repkou a prackou. Zapínanie je celkom rýchle a hladké. Treba si však dávať pozor, lebo dierka kadiaľ prechádza repka, má ostrú hranu a repka sa časom roztrhne. Pracku s klipsňou v kope drží len žltá páčka čiže je tam riziko straty.

Dôvod reklamácie

Po sezónne a pól som si všimol na lyžiarke v mieste kde sú spravené výrezy pre uchytenie na drôtik zvláštne sfarbenie materiálu a puklinu smerom nahor aj nadol, presne ako keď ohnete plast.  Vravím si, že celkom šťastie, lyžiarky sú ešte v záruke, nemal by s tým byť problém, stoja predsa 600 eur čo nieje úplne málo. Boli poslané predajcovi, ten to následne poslal výhradnému dovozcovi značky Scarpa na Slovensku. Po nejakej dobe prišli lyžiarky naspäť s vyjadrením, že reklamácia sa neuznáva z dôvodu mnou spôsobeného mechanického poškodenia (ohyb) špičky skeletu lyžiarky. Lyžiarky som výhradne používal iba na skialpinizmus. Dané “ohyby” tam naozaj sú, ale boli spôsobené pri skialpinizme. Určite už aj Vám zopár krát prekĺzla lyža tak, že ste lyžiarkou narazili na páčku na viazaní. V tejto dobe lyžiarka bola ešte plne funkčná a chcel som to riešiť vopred a nie keď už skelet praskne od vrchu po spodok, ako sa aj stalo neskôr.

 Záver

Čo to znamená ? V podstate sa dá povedať, že lyžiarky boli a sú vyrábané na hranici vyrobiteľnosti. Skelet má hraničné rozmery hrúbky stien pre dosiahnutie čo najnižšej váhy. Je preto vysoko pravdepodobné že puklina ktorá sa stala mne, sa môže vyskytnúť aj na inom mieste napr. na zadnom systéme zapínania a vtedy sa lyžiarky stávajú úplne nefunkčné a môžete ich zahodiť. V mojom prípade lyžiarky ostali neopravené a neostávalo mi nič iné len si puklinu sám zalepiť a ďalšiu novo vznikajúcu ako vidno na fotke prevŕtať aby sa nešírila ďalej. Na skialpinistický trh sa už dostala nová verzia Alien RS ale ešte nejakú dobu sa budú určite predávať staré modely za lepšie ceny a preto dúfam, že touto recenziou niekomu uľahčím výber alebo otvorím oči v životnosti ” ľahkej ” výstroje.

Komentáre