Polana

Poľana 1458 m.n.m. vysoké sopečné pohorie sa nachádza nad mestom Detva. Poľana je dávno vyhasnutá sopka, ktorá mala ešte pri sopečnej činnosti okolo 2500 m.n.m. Celé pohorie pokrývajú trávnaté lúky a husté smrekové lesy. Príroda je tu v skutku úchvatná či už v zimnom alebo letnom období.

Zaujímavosti ktoré Poľana a okolie ponúka:

  • Vodopády Bystrô a Spád
  • Melichova skala
  • Jánošíkova skala
  • Veporské skalky

Na Poľanu vedie hneď niekoľko turistických chodníkov, zvážnic a iných výstupových trás a pri správnej nádielke snehu sa nám možnosti pre skialpinizmus rozširujú o niektoré ďaľšie stopy vedúce na vrchol tohto sopečného pohoria.

Spomeniem len niektoré, ktoré som sám prešiel …

Zo Stavaniska

Stavanisko je mestská časť Detvy, na jeho hornom konci sa začína panelová cesta vedúca na Kaľamárku. Ak je dostatok snehu, dá sa šľapať už od začiatku panelky, no je tu viacero možností:

  • zvážnicou, ktorá ide dolinou, popod skaly
  • panelkou cez Kaľamárku a rovno na Poľanu (po červenej)
  • pri horárni odbočíme na Boriakove skaly a odtiaľ zvážnicou do sedla Prislopy (po zelenej)

Trasa výstupu aj zjazdu vedie vo všetkých troch prípadoch lesom. Výhľady si však môžme vychutnávať na dolných skalách prírodnej pamiatky Kaľamárka, alebo nad Boriakovymi skalami. Ďalšími zaujímavosťami na tejto trase sú náučný chodník nachádzajúci sa na horných skalách Kaľamárky, alebo vodopád Mačinová, ktorý v zime zamŕza a stáva sa cieľom horolezcov na nácvik lezenia v ľade.

Zo Skliarova cez Melichovu skalu, vrch Detva (po modrej)

Na  Skliarovo sa môžme dostať najlepšie z Detvy alebo z Hriňovej. Túra začína pri autobusovej zastávke, kde sa aj nachádza informačná tabuľa s mapou. Tu nalepíme pásy a šľapeme priamo k Melichovej skale. Je to 30m vysoká skalná veža vyčnievajúca z okolitých miernych svahov. Od Melichovej skaly postupne vchádzame do pásma lesa cez vrch Detva, až po hotel Poľana.

1

Melichova skala

Cez vodopády Bystrô (po žltej)

Štartovacím miestom pre začiatok túry je asi 2 km vzdialené parkovisko od Zánemeckej, nesmieme prešvihnúť nenápadnú odbočku pri autobusovej zastávke. V súčasnosti sa tu už nachádza smerovník. Auto necháme pred závorou a môžme vyraziť. Cesta vedie najprv asfaltkou, ktorá neskôr prechádza do turistického chodníčka s mnohými náučnými tabuľami až po vodopády. Pre nadšencov lezenia ľadov, je tu možnosť zimného lezenia na ľadopádoch Bystrô.

Od Ivín/Dúbravy  (po zelenej)

Prístup je z konca dediny Iviny, kde si môžeme nechať odparkované auto. Trasa je sprevádzaná peknými výhľadmi na celú kotlinu, Boriakove skaly, Kaľamárku a krásnu prírodu tohto sopečného pohoria. Trasu je možné si spríjemniť odbočením zo zelenej značky na chodnik vedúci k Mačinovskému vodopádu.

mapa

ONLINE mapa

Poľana v sebe ukrýva veľký potenciál lyžovania vo voľnom terénne. Keď sa napríklad vydáme od hornej vlekovej stanice cez sedlo Priehybina na Zadnú Poľanu, čo predstavuje asi 1/2 hodinu šlapania, máme možnosť sa spustiť lesom na Kyslinky, kde nás čaká celkom príjemný sklon svahu. Treba si dávať pozor okrem popadaných stromov, aj na medvede ktorých je na Poľane neúrekom.

Komentáre