Krížna

Veľmi obľúbenou skialpinistickou destináciou vo Veľkej Fatre je nepochybne Krížna. So svojou  nadmorskou výškou 1574 metrov má veľmi dobré predpoklady na dostatok snehu počas celej zimy.  Posledné dni boli naozaj výdatné na sneženie, silné mrazy ale aj  na veľmi silný vietor a preto sme sa vybrali zistiť aká je stabilita snehu na východných svahoch Krížnej.

Vystupujeme dolinou Rybô, veľmi obľúbená skialpinistická túra. Dá sa šľapať už aj od hlavnej cesty, no my lenivci ideme o kúsok vyššie. Asfaltka v dedine je pekne zasnežená a zjazd bude pohodový. O chvíľu sme v Rybovskom sedle. Všade v doline panujú približne rovnaké snehové podmienky a to prachový sneh. Vyššie ako sa blížime do Rybovského sedla už sneh začína byť ubitý, previaty z okolitých svahov.

 

rybovské sedlo

V pozadí Krížna

 

Stabilitu snehu sme sa rozhodli skontrolovať v jednom z kotlov od krížnej smerom na východ, na mape je vyznačený ako vysoko lavinózny (červenými farbami), kde svah dosahuje sklon cca. 40-45 stupňov.  Snehová pokrývka sa veľmi líši. Miesta bez snehu sa striedajú s nafúkanými doskami prachového a vyššie už len ubitého snehu. V mieste kde sme vykopali sondu, bola výška snehu 1 meter. Ako môžete vidieť doska má 80cm a skladá sa z rôznych tvrdostí. Od hora je to veľmi tvrdý ubitý sneh na jeden prst a postupne mäkne (na päsť) až po základovú ľadovú ! vrstvu. Pod ňou sa nachádza 20 cm základová vrstva.

 

 

Výsledok poklepového testu sa dal už očakávať predom. Celá 80 cm doska zletela po tvrdom podklade na 7 udretie po lopate. Prečo ale nepadla lavína? Odpoveď je skrytá v hornej 20 cm hrubej veľmi ubitej vrstve snehu, ktorá nám pravdepodobne nedovolila zaťažiť kritické spodné vrstvy a vďak tomu sa nám podarilo vyšľapať na hrebeň a zlyžovať bez uvoľnenia lavíny.

Komentáre