tulenie pásy

História stúpacích pásov je tak dlhá, ako je dlhá aj samotná história skialpinizmu. S nasledovnými desaťročiami sa pomoc pre výstup na štíty  vyvinula k malej technologickej jedinečnosti. Asi vás napadne, že stúpacie pásy boli vynájdené v Alpách. No pravdou je, že to bolo na ďalekom severe. Tu Vikingovia nalepovali tuleniu srsť na spodnú stranu lyží. Odtiaľto pramení aj názov tulenie pásy, aj keď dnes ich nahrádza mohérová koza.

Aké pásy vybrať

Výber pásov už máte nepriamo určené výberom lyží. Z pragmatických dôvodov nebudete chcieť race-ové pásy na dlhé a široké lyže – jednak majú kratšiu životnosť ako kombinované, a pri širokých lyžiach Vám ide skorej o stúpavosť ako o kĺzavosť. No ja sám mám na širších aj na pretekových lyžiach race-ové pásy. Je to aj kôli tomu že pásy Pomoca race alebo race pro majú novú vode odolnú konštrukciu, ktorá ponúka dvojitú ochranu proti vlhkosti a prevenciu proti zadržovania vlhkosti v konštrukcii pásu. Na pásoch Pomoca je perforované lepidlo, ktoré má za úlohu stiahnuť všetku vlhkosť zo sklznice. To zaručuje aj opakované nalepenie sklznice. Z osobných skúseností uprednostňujem Pomoca pásy napr. pred Colltex a podobne.

Na obrázku vyššie máme porovnanie využitia pásov podľa materíalu – 100% mohair, 70% & 30% pre mohair, a 100% syntetika.

100% mohair

Ak sa zamýšľate nad pretekárskou kariérou tak siahnete určite po 100 % mohairových pásoch. Majú výbornú  kĺzavosť a odolnosť voči nabaľovaniu snehu. Zaostávajú pri stúpavosti a životnosti.

Kombinované pásy

Tieto pásy by som nazval asi najviac používanými pásmi v širokej  verejnosti.Je to taký kompromis medzi syntetikou a čistým mohairom. Siahajú po nich skialpinisti od začínajúcich pretekárov až po skialpinistov “freeride-erov”. Majú určite dlhšiu životnosť, vyššiu stúpavosť, kde zaostávaju je kĺzavosť.

Syntetické pásy

Sú vyrobené z umelých vlákien, a v porovnaní s mohairovými pásmi majú vačšiu životnosť. Bohužiaľ umelé vlákna majú sklon tvrdnúť čo u nich znižuje sklz.

Uchytenie tuleních pásov

Existuje viacero možností uchytenia pásov na lyžu:

  • pretekársky spôsob – gumička na konci (nutný výrez na špičke), voľný koniec na konci lyže
  • uchytenie pomocou drôtu na špičke, voľný koniec
  • háčik na konci lyže, na špičke gumený napinák
  • vlastné

Pozitíva voľného konca pásu na konci lyže : lepší sklz, rýchlejšie skladanie pásu

Pozitíva dvojbodového uchytenia pásu : neodlepovanie pásu počas túry, lepšia adhézia pásu

Orezávanie tuleních pásov, alebo rovné vs. carvingové

Ak nemáte lyže s malým rádiusom (cca < 17m) vystačíte si aj s rovnými pásmi v šírke lyže pod nohou mínus nejaké 2 mm aby neboli prekryté hrany lyže. Pri správnej technike budú držať v traverze rovnako dobre ak nie lepšie ako carvingové pásy a v priamom výšľape vás nebude brzdiť nadbytočná plocha pásu. Videl som už  mnoho skialpinistov šmýkať sa na carvingových pásoch v teréne, kde som na rovných pásoch nemal problém. Lepšie je teda namiesto carvingových pásov naučiť sa správnu techniku chôdze, ušetríte peniaze aj mnoho síl prí výstupe. Pre tých čo sú ešte stále presvedčení, že potrebujú carvingové pásy tu máme jednoduchý návod ako si ich orezať na mieru.

Najprv pásy upravíme na správnu dĺžku lyží. Upevníme jeden alebo oba konce napinákov. Odlepíme fóliu a snažíme sa pás na začiatok umiestniť približne do stredu. Orežeme prvú stranu podľa hrany lyže. Keďže pás by nemal pokrývať celú šírku lyže tak práve orezanú hranu pásu posunieme o cca 2 mm aby obe strany orezaného pásu mali od hrany vzdialenosť 1 mm. Dôvod prečo pásy nesiahajú až po samý okraj je že pre traverzovaní je hrana veľmi dôležitá a zabraňuje preklzu lyže po spádnici.

Údržba tuleních pásov

Ak chceme od pásov aby spĺňali naše očakávania v každých podmienkach, tak sa musíme o pásy aj starať. Skladovanie pásov vplýva na kvalitu a výdrž lepidla. Podstatné je skladovanie pásov mimo sezóny. Pásy treba nechať vyschnúť najlepšie na mieste kde nie je sálajúce teplo (mimo radiátoru) najlepšie prevesiť niekam cez dvere potom ich zlepiť dokopy a odložiť ich na tmavé suché miesto. Ja osobne ich na leto nechávam v chladničke :).

Čo sa týka prvej pomoci počas túry keď prestanú pásy lepiť, ostávajú vám 3 možnosti :

 • nasadíte náhradné pásy
 • zalepíte konce pásov páskou
 • použijete jednorázové lepidlo v spreji

Ak chcete zlepšiť kĺzavosť pásov priamo v teréne, tak existujú prípravky na impregnáciu pásov v spreji ako napríklad Contour Impregnator. No môže vám dobre poslúžiť aj obyčajný parafín alebo lyžiarsky vosk (funguje aj WD40, ale nie som si istý či je to vhodné pre kvalitu vlasu). Vždy je však lepšie spomenúť si na údržbu ešte doma, ako strácať čas na túre. Viac o tom ako sa starať o pásy a kedy ich vymeniť sme písali v článku Kedy vymeniť tulenie pásy.

Komentáre